Historia poroniańskiego lata

„PORONIAŃSKIE LATO” jest największą folklorystyczną imprezą kulturalno – promocyjną w Gminie Poronin. W latach 70 z inicjatywy Jana Jędrola został zorganizowany przegląd zespołów regionalnych pod nazwą „Poroniańskie Lato”. Impreza ta cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności, stąd postanowiono, że wejdzie na stałe w kalendarz imprez pod Tatrami. Z  czasem „Poroniańskie Lato” połączono z odpustem parafialnym ku czci św. Marii Magdaleny obchodzonym 22 lipca.

W miarę upływu lat impreza rozrastała się – zasięgiem i programowo. Wzbogacony został również program imprezy, który obecnie jest bardzo bogaty i atrakcyjny. Przewiduje m.in. występy zespołów regionalnych z Polski   i z zagranicy, koncerty, wystawy, promocje książek, rozstrzygnięcie konkursu literackiego i kiermasz sztuki ludowej.

Impreza popularyzująca bardzo bogatą kulturę góralską jak również kultury innych krajów. Z roku na rok staramy się zapraszać co raz to większą ilość zespołów, twórców ludowych i pokazywać tę kulturę, która jest bardzo mocno pielęgnowana tym wszystkim którzy przebywają na naszym terenie. Jak widać historia Poroniańskiego Lata jest długa i bogata.

W tym roku w dniach 21 – 23 lipca na terenie Gminnego Ośrodka Kultury  w Poroninie odbędzie się już „43  PORONIAŃSKIE LATO”. Organizatorzy przygotowali bogaty i różnorodny program każdy mieszkaniec oraz gość odwiedzający Poronin znajdzie coś dla siebie         z pewnością nie będą się nudzić. „Poroniańskie Lato” to dni występów zespołów z kraju i zagranicznych, Targi Twórczości Ludowej i artystycznej, Igrzyska Sołeckie oraz wystawy okolicznościowe.

Wzorem poprzednich lat odbędą się koncerty plenerowe gromadzące liczną publiczność.

Najważniejszymi punktami imprezy są:

  • fragment wesela góralskiego w wykonaniu wielopokoleniowego zespołu „Regle” z Poronina.
  • Konkurs na „Najpiękniejszy Warkocz”
  • Rozstrzygnięcie Konkursu na Plakat  Poroniańskiego Lata
  • Konkurs na honielnika
  • Pasowanie na prymistę
  • Występy zespołów z zagranicy
  • Koncert zespołu 
  • Koncerty wieczorne